Що таке крок аукціону

Крок аукціону – це величина, на яку зменшується ціна лота в ході онлайн торгів. Закупівлі в системі Prozorro проходять у форматі, зворотному аукціону (це називається редукціон). Такий формат був обраний спеціально, щоб максимально заощадити бюджетні кошти. У такому ж форматі проходять і комерційні закупівлі. Сьогодні система Прозорро активно використовується представниками бізнесу для купівлі на чесних, відкритих торгах сировини, матеріалів. З 2020 року через публічні аукціони проводиться торгівля необробленою деревиною. Більш докладно за посиланням: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/prodazh-neobroblenoi-derevini-u-vinnitsi-na-auktsioni-prozorropr/.

Як визначається крок аукціону в державних закупівлях

При оголошенні тендера замовник обов’язково вказує мінімальний крок ставки, а також одиниці, в яких той буде обчислюватися. Заданий крок може бути не менш 0,5% і не більше 3% від запланованої вартості електронного тендера та обчислюватися в таких одиницях:

  1. відсотки;
  2. грошові одиниці (гривня);
  3. математична формула.

Як виконується крок аукціону

Зареєстровані користувачі на акредитованому майданчику відправляють замовнику свої пропозиції зі стартовою ціною. Таким чином першої ставкою стане та, яка виявиться найвищою на етапі подачі пропозицій. Якщо два та більше учасників запропонують однакову ціну, переможною буде вважатися ставка того, хто раніше зробив пропозицію.

Аукціон складається з трьох раундів, на кожному з яких всі учасники по черзі отримують по 2 хвилини, щоб знизити свою ціну на будь-яку суму (але не менше, ніж на мінімальний крок, зазначений в тендерному оголошенні). Першим крок робить учасник з найвищою ціною, останнім – з найнижчою. Постачальники мають право не знижувати свою ставку або знижувати її тільки в одному або двох раундах аукціону.

В ході аукціону імена учасників приховані, як від замовника, так і від постачальників. Це є невід’ємною частиною механізму прозорих електронних тендерів. Лише по завершенні третього раунду назви компаній постачальників стають відкритими. Також після нього розкриваються всі ставки, подані через електронну торгову площадку, та їх зниження під час раундів. На підставі отриманих даних обирається переможець прилюдних торгів.